sobota 27. září 2014

HORKÉ LÉTO

Jsa člověkem, který se nerad zbavuje přečtených časopisů (výjimkou budiž časopis ponechaný o prázdninách v kupé jednoho rychlíku, aby se zmenšila zátěž batohu a aby si i další cestující mohli rozšířit obzory), jsem si nedávno otevřel některá starší čísla Respektu z letošního roku a bylo se čemu divit. Na začátku roku se všude řešil Euromajdan, asociační dohoda s Ukrajinou, a sestavování vlády Bohuslava Sobotky. Postupem času však domácí témata čím dál více ubývala a na jejich místa se dostávaly zprávy z okolních zemí a ze světa. A když jsem se podíval do zatím posledního čísla časopisu, došel jsem k závěru, že svět je dnes tak diametrálně odlišný, že se ani nezdá možné, co všechno se za ten půl rok stalo.



Koncem února na ukrajinském náměstí Majdan ostřelovači zabili dvacítku demonstrujících a začaly se dít netušené věci. Prezident Janukovyč odstoupil a zatímco celý sportovní svět upíral své oči k Soči, tak Ukrajinci nevěřili svým očím, co všechno se skrývalo v pokojích prezidentského paláce v Kyjevě. Jakmile však olympiáda skončila, vycítili etničtí Rusové v oblasti Donbasu a Krymu příležitost a začali volat po připojení k Ruské federaci. A nezůstalo jen u slov. Ruská invaze na Krym musela zaskočit opravdu každého. Nicméně, Krym připojen byl. To větší peklo se ale rozpoutalo v oblasti Luhansku, Slavjansku, Doněcku a Mariupolu. Tam totiž již půl roku probíhá občanská válka mezi proruskými separatisty, které Moskva vydatně politicky a zdá se i vojensky podporuje a ukrajinskou armádou, která ale měla zejména z počátku problém s chatrnou organizací. Putinovské Rusko nepřímo likviduje svobodnou Ukrajinu – válka se odehrává v oblasti Donbasu – tedy v oblasti, která byla donedávna pilířem ukrajinské ekonomiky. A co až přijde zima, zvlášť když nemá Ukrajina dostatečné zásoby plynu? Co se to ale stalo? 1750 km od Příbora probíhá otevřená válka! Lidé utíkají z domovů a z Doněcku se stalo prázdné město. Na začátku září už bylo jasné, že své vojáky posílá na Ukrajinu i ruská armáda a celá záležitost se velmi do hloubky probírala i na summitu NATO ve Walesu. Kdo by to byl v lednu řekl?

Občanská válka v Sýrii je bohužel již po tři roky prakticky denním chlebem zpravodajských serverů - ať už se jedná o Damas, Aleppo či Homs. Ale že se tento zprvu střet demonstrantů a armády autoritářského prezidenta Asada promění v neřešitelný konflikt významově přesahující celý Blízký východ? Opět drobná rekapitulace: již delší dobu se vedly polemiky o tom, kdo vlastně jsou ti “povstalci”? Ze snů o idealistech naplněných pravdou a láskou se snad musel probrat už opravdu každý, avšak že jde o pilně připravovaný plán vůdce irácké al-kajdy Abú Bakra Bagdádího? Evropa tedy stála před nelehkým rozhodnutím – zda podporovat nadále rebely i přesto, že jejich prokazatelná část patří k al-Kajdě? Či nepřímo tolerovat prezidenta Asada – zvláště, když si bojovníci obou stran napichují hlavy na kůl! A další rozměr: tentokrát náboženský. Blaise Pascal jednou prohlásil: “Žádný člověk nekoná zlo tak horlivě a s takovým přesvědčením jako ve jménu náboženského vyznání!” Náboženská nevraživost totiž nechyběla a nechybí ani zde – v zemi, jež se může pyšnit kořeny staré Fénické říše… Málokoho překvapí, že ty největší ideové rozpory probíhají mezi menšinovými alavity (muslimská sekta mající blíž k šíitům) a většinovými sunnity. Podotkněme, že mezi alavity patří i Bašár Asad. Do toho ještě v zemi stále žijí křesťané – křesťanská menšina zde existuje již od prvních století. Na kterou stranu se přiklání oni, nelze s naprostou jistotou určit, neboť mnoho zpráv ze Sýrie se diametrálně rozchází… Zpočátku jejich podpora směřovala spíše k vládním jednotkám. Asadův režim jim totiž zajišťoval relativní svobodu, ale v islámském státě už to samozřejmostí být nemuselo. Nicméně Asadovci také vypálili část kostelů. Avšak poté, co se syrští bojovníci propojili s iráckými džihádisty a v uskupení ISIL (Islámský stát Iráku a Levanty) začali usilovat o zavedení džihádu ve světě – a to zejména v Sýrii a Iráku, bylo jasněji. Nyní však krátká odbočka do Iráku.

Jsou tomu již tři roky, co z Iráku odešli poslední vojáci po zpackané invazi NATO. Letos v zimě tam vrcholila krize vlády prezidenta Malíkího. Dalo by se říci, že tato již x-krát americkými spojenci resuscitovaná politická mrtvola řídila Irák jako slepý kormidelník, který místo kormidla otáčí plaveckým kruhem. Jeho filosofie vládnutí totiž spočívala ve výhradní podpoře většinových šíítů (on sám je šíít) a v soustavném odstavování sunnitských představitelů z veřejných pozic. Fakt, že třicetiprocentní sunnitská menšina opravdu zanedbatelná není, byl doslova vodou na mlýn džihádistů. Ozbrojenci hlásící se k ISILu začali zabírat město za městem. Fallújah, Mosul, blízká strategická přehrada a přehrada a postup směr Bagdád. Irácká armáda nebo spíš to, co z ní zbylo, se začíná formovat. Dobytí Bagdádu se naštěstí odkládá, přichází však nové potíže. Džihádisté svou pozornost obrátili proti křesťanským menšinám v Iráku a proti starobylé kurdské sektě jezídů. Zejména tyto dvě poslední skupiny zkusily za poslední měsíce tolik, že si to našinec nedokáže představit. Uprchlictví v horách, potravinová pomoc ze západu, křižování zajatců a jiné brutální vraždy…

A zpět do Sýrie: koho máme my jako Evropa nyní podporovat v tomto, z dnešního pohledu, neřešitelném sporu? Asad je sice autoritář, který v této válce zjevně jako první použil sarin a jeho žoldáci nezacházejí s rukojmími v rukavičkách. Z geopolitického hlediska se však jeví absolutně nelogické podporovat rebely, kteří v Iráku vraždí jezídy a křesťany, i nadále. Z dlouhodobého pohledu ale tato extrémní situace může přinést paradoxní výdobytky. Spojené státy se nyní snaží vytvořit koalici bojující proti islamistům, ve které by mohl mít důležité místo Írán. Tak by se mohli přiblížit dva odvěcí rivalové a íránská ropa by navíc mohla snížit energetickou závislost na Rusku, kterou tak trpí celá Evropa. Jenže záležitosti jako energetická (ne)závislost jsou otázky dlouhodobé agendy a vědomí, že dennodenně dochází v Iráku k masakrům, by v nás mělo rezonovat daleko silněji.

Issue č. 3: Ebola. Zejména země západní Afriky řeší kromě islamisticko-křesťanských válek také mor jednadvacátého století. Z prostorových důvodů se nebudu rozepisovat více, jen se snad sluší poznamenat, že na počátku roku snad nikdo nemohl tušit, že slovem roku bude “ebola” a Světová zdravotnická organizace předvídá až dvacet tisíc nakažených.

Svět se ale otřásá na mnoha dalších místech – uveďme příklady – hrozící krach v Argentině, rodící se demokracie v Myanmaru, protestní manifestace v Thajsku, protičínské demonstrace ve Vietnamu, Boko Haram v Nigérii, nestabilita po tzv. Arabském jaru, statisíce imigrantů na jižních hranicích EU,…

Svět se nám mění před očima. Donedávna vžité jistoty se rozplývají a zdá se mi, že k nim my jako Česká republika nedokážeme zaujmout jasné stanovisko – jakoby se nás porušování mezinárodního práva ani netýkalo. Mám na mysli zejména ukrajinskou válku. Kromě excesů typu poslanec Huml a jeho konspirační teorie o odstřelu holandského letadla pod taktovkou CIA většina našich výkonných politických zástupců obchází kolem horké kaše a snaží se vyjednávat nějaké absurdní výjimky. Jeden komentátor k tomu na twitteru poznamenal, že čeká, kdy si my Češi zajistíme i výjimku z vesmíru. Budu asi muset čekat s ním.

PS: A aby v té politické rubrice nebyly jen texty, tak jsem si dovolil přidat tady jeden obrázek z facebookové zahrádky. :)

Ondřej Elbel, Ok

Žádné komentáře:

Okomentovat