Dne 21. května 2014 se pod záštitou Národního divadla moravskoslezského konalo v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě divadelní představení Macbeth. Jedná se o inscenaci slavné tragédie z dílny Williama Shakespeara. Představení proběhlo ve večerních hodinách, ale přesto se jej pod vedením Mgr. Zdeňky Bizoňové Veličkové zúčastnila početná skupinka studentů z vyššího gymnázia, mezi nimiž nechyběli ani čerství maturanti, kteří si tento kulturní zážitek nemohli nechat ujít a vydali se do Ostravy doslova po složení zkoušky dospělosti.
Pokud jste si mysleli, že se hra Macbeth nemůže stát větší tragédií nežli je, slovenský režisér Rastislav Ballek Vás vyvede z omylu. Jeho alternativní zpracování celé hry diváka nepustí ze sedačky a donutí ho se zatajeným dechem čekat, čím dalším dokáže děj okořenit. Ať už je to Macbeth močící na jevišti nebo všudypřítomná krev a zbraně.
Jedná se o velmi kontroverzní zpracování tohoto díla hraničící s avantgardou. Zapřisáhlí fanoušci Shakespearovy klasiky budou patrně po zhlédnutí nevěřícně kroutit hlavou, avšak pro fanoušky modernizace a pokroku je tato verze příjemným zpestřením. Ovšem ať už budou vaše dojmy po zhlédnutí jakékoliv, nedá se představení upřít nápaditost.
Ze začátku se hra jeví trochu chaoticky a pro neznalce děje až nepochopitelně. Na srozumitelnosti nepřidávají ani paralelně probíhající monology několika postav najednou. Je však zřejmé, že se jedná o záměr autora této verze a přidává to hře na dramatičnosti. Stejný efekt má také práce s umělou krví, kterou se herci nebojí zašpinit ruce. Obzvláště tyto prvky hodnotím velice kladně a oceňuji režisérovu kreativitu.
Některé prvky v díle se naopak zdají velice nelogické – co asi zmůže Macbeth s mečem proti ozbrojenému komandu v neprůstřelných vestách? Také šlechta v oblecích pojídající popcorn nepůsobila příliš důvěryhodně, naopak se jednalo spíše o rušivý element.
Hlavní roli skotského krále Macbetha výborně ztvárnil Vladimír Polák, držitel Ceny Českého divadla 2006 za nejlepší mužskou roli ve hře Mein Kampf, kde si zahrál Adolfa Hitlera. Po jeho boku stanula Lada Bělašková, bývalá studentka našeho Masarykova gymnázia, v jejímž podání bylo skvěle vykresleno gradující šílenství Lady Macbeth.
Celkově hodnotím dílo jako povedený experiment a určitě bych Vám doporučila jej zhlédnout.
Třešinkou na dortu bylo náhodné setkání s oběma představiteli hlavních rolí v nedalekém divadelním klubu.
Myslím, že mi všichni zúčastnění dají zapravdu, že se jednalo o příjemně strávený večer plný kultury a byli bychom rádi, kdyby se mimoškolní návštěvy divadla v budoucnu konaly pravidelně. Tímto samozřejmě také děkujeme za iniciaci celé akce p. Bizoňové.
Daniela Večeřová, Sp
Žádné komentáře:
Okomentovat