úterý 28. října 2014

OHLÉDNUTÍ ZA RUMUMNSKEM

Přestože bych měla mít na mysli spíše vrcholovou rovnici paraboly nebo Mendelovy zákony… jo a vlastně taky maturitní téma Education, tak jsem se rozhodla ještě neopouštět prázdninové vzpomínky a s trochou sentimentu se s vámi, ve fotografickém pojetí, podělit o mou návštěvu Rumunska. Tuto nádhernou, temperamentní zemi jsem navštívila poprvé a bohužel jen na krátký čas, za který jsem neměla šanci poznat ani setinu z přírodního a kulturního bohatství. 

Varful Retezat



tábořiště s větrolamy kolem stanů

První část výletu jsem strávila v okolí národního parku Retezat, jenž se nachází ve východní části země. Jeho nejvyšší vrchol Peleaga sahá až na úroveň 2 509 m. n. m., takže výškově jsou to hory srovnatelné s Vysokými Tatrami. V horách zde potkáte kromě pasoucích se krav a ovcí také sviště nebo i velmi jedovaté zmije. Obzvlášť jedovatá byla ta, kterou jsem potkala v kempu (přesněji řečeno na místě, kde je v národním parku dovoleno postavit stan), když jsem šla s PET láhvemi pro pitnou vodu. Myslím, že o mém setkání se zmijí věděli až v Bukurešti… a mí přátelé mi dodnes nevěří a domnívají se, že jsem si to vymyslela, protože vědí o mé fobii a obviňují mě, že jsem chtěla získat pozornost tamních italských turistů.


ledovcové jezero


Dunaj

Po několika dnech a nocích pod bodem mrazu jsme se přesunuli do oblasti Banátu. Jedná se o historicky velmi zajímavou destinaci. Dělí se na tři oblasti – rumunskou, maďarskou a srbskou část. Žijí zde rozličné národnostní menšiny. Naše výprava konkrétně navštívila vesnici Svatá Helena, kde žije české etnikum. Po rumunské hatmatilce, ze které jsem pochytila pouze Drum bun! (Šťastnou cestu!) z popisných tabulí na konci každé vesnice, bylo příjemnou změnou slyšet z úst místních obyvatel svůj rodný jazyk. Češi zde přesídlili asi v polovině 19. století s vidinou úrodných zemědělských oblastí a po několik generací uchovali češtinu i české zvyky. Dokonce se některé děti naučí rumunsky poprvé až kolem desíti let věku, kdy začnou chodit do školy ve větším městě. Měli obrovskou radost, když jsme místní škole věnovali stohy vyřazených učebnic dějepisu a čítanek, jež nám věnoval ředitel jisté základní školy v Kopřivnici. 
domácí kuchyně

  místní muž se vrací z pole a v pozadí budova české charity


s bačou

Podle názoru místních se oni sami necítí být Rumuny a v mnoha ohledech vládne mezi Čechy a Rumuny nevraživost. V některých konzervativních rodinách ani nedovolují dětem uzavřít manželství napříč původy.

ulice ve sv. Heleně

Obyvatelé Svaté Heleny se živí pouze tím, co si sami vypěstují. Chovají prasata, slepice, koně, králíky a pěstují ovoce i zeleninu. Pravděpodobně jsou vesnice jako je tato odsouzeny k zániku, neboť populace mladých lidí odchází hned, jak je to jen možné za prací do Čech nebo jinam do Rumunska.

Anežka Frühbauerová, Ok

Žádné komentáře:

Okomentovat